top of page

Opis zajęć

​"Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć".    
J.Korczak

DODATKOWE PRZYKŁADOWE  ZAJĘCIA

DOGOTERAPIA I/LUB FELINOTERAPIA 

Dogoterapia i felinoterapia to interakcja z psem lub kotem, mająca działanie motywacyjne, rekreacyjne, edukacyjne lub terapeutyczne w zależności od rodzaju zajęć. Jest to także metoda wspomagająca proces rozwoju. Wykorzystuje ona pozytywne oddziaływanie zwierzęcia na człowieka i przynosi korzyści we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka, a więc zarówno w sferze psychicznej i fizycznej, intelektualnej i społecznej.

Korzyści (przykładowe) płynące z dogoterapii i felinoterapii:

- wspomaganie nauki, terapii i aktywności,

- poprawa zdolności manipulacyjnych i koordynacji ruchowej,

- wspomaganie leczenia i niwelowanie bólu ,

- poprawa zdrowia psychicznego,

- zaspokojenie kontaktu emocjonalnego,

- redukcja stresu i zapewnienie bezpieczeństwa,

- nawiązanie kontaktu fizycznego i psychicznego oraz wytworzenie więzi.

Ważne: zajęcia odbywają się z poszanowaniem dobrostanu zwierząt. 

TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH I/LUB TRENING KONTROLOWANIA ZŁOŚCI, AGRESJI I EMOCJI TRUDNYCH


Trening Umiejętności Społecznych (TUS) to terapeutyczna metoda pracy przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą, której oddziaływanie wywodzi się zwłaszcza z psychologii behawioralno - poznawczej. Głównym zadaniem TUS jest kształtowanie odpowiednich umiejętności, postaw i kompetencji przydatnych i a niektórych wręcz niezbędnych w społecznym funkcjonowaniu każdego człowieka.

Efektywne nauczenie i "wyposażenie" dzieci w trwałe umiejętności społeczne i życiowe pozwolI im na prawidłowe funkcjonowanie w ich grupie (przedszkole, klasa, szkoła) oraz środowisku i tworzenie relacji z rówieśnikami. 

Celem zajęć jest:

- trening umiejętności społecznych

- trening umiejętności komunikacyjnych

- trening modyfikowania zachowań na akceptowalne społecznie

- umiejętność współpracy w grupie

- metody radzenia sobie z emocjami

- praca nad przestrzeganiem zasad

- uczenie się rozpoznawania emocji i potrzeb

- rozwój empatii 

- odreagowanie napięć emocjonalnych

- kształtowanie umiejętności rozwiązywania konfliktów

Dla kogo TUS?

- dla dzieci i młodzieży, które mają trudności w funkcjonowaniu społecznym,

- dla dzieci nieśmiałych i wycofanych, które mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami,

- dla dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym,

- dla dzieci i młodzieży mających problem z agresją,

- dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu (autyzm, zespół Aspergera),

- dla dzieci z ADHD.

Prowadzone są także oddzielne zajęcia (w razie potrzeb) z treningu kontrolowania emocji trudnych, podczas których pomagam w rozwoju kompetencji i umiejętności emocjonalnych związanych z funkcjonowaniem w sytuacjach trudnych, stresujących i związanych z doświadczaniem tzw. negatywnych emocji. 

METODA KIDS SKILLS - DAM RADĘ

Program Kids’ Skills – Dam Radę! to metoda pracy psychoterapii krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniach która ma m.in na celu pomoc dzieciom od 3 do 12 roku życia w przezwyciężaniu problemów emocjonalnych i behawioralnych (agresja i inne zachowania trudne, zaburzenia koncentracji, niewłaściwe nawyki itp). Metoda charakteryzuje się wysoką skutecznością, ponieważ dzięki niej dzieci łatwiej i chętniej uczą się nowych umiejętności. 

Dla kogo metoda?

- dla dzieci nieśmiałych i borykających się z brakiem pewności siebie,

- dla dzieci posiadających niskie poczucie własnej wartości,

- dla dzieci mających trudności adaptacyjne w grupie,

- dla dzieci przeżywających trudności emocjonalne i behawioralne.

ZAJĘCIA Z KYNOEDUKACJI I PROFILAKTYKI POGRYZIEŃ

Zajęcia mają na celu przekazanie najmłodszym właściwych postaw wobec psów, nauczenia prawidłowej komunikacji ze zwierzętami oraz dostarczenie informacji w jaki sposób przyjemny i bezpieczny dla obu stron mogą się bawić z czworonogiem. Program "Mój bezpieczny przyjaciel pies", na którym pracuję jako trener profilaktyki pogryzień ma za zadanie przekazanie dzieciom prawdziwych informacji o czworonogu a nie zafałszowanych jak zbyt często ma to miejsce w literaturze czy filmach dla najmłodszych. Przede wszystkim ma na celu uświadomieniu, że pies pomimo tego, że może być najlepszym przyjacielem człowieka to jest wciąż drapieżnikiem, który ma prawo do reakcji w przypadku przekroczenia jego progu tolerancji. Ma także prawo do bycia otoczonym miłością, opieką i szacunkiem i nie może być jak zabawka traktowany przedmiotowo. Program uczy też w jaki sposób powinny zachować się w przypadku potencjalnie groźnych sytuacji z udziałem psów.

Program powstał na podstawie programu edukacyjnego "Bezpieczny pies = bezpieczne dziecko" Fundacji Edukacyjnej Pies i Staś oraz przewodnika i gry interaktywnej The Blue Dog (poniżej grafika z gry) wykorzystywanej podczas zajęć. Gra i przewodnik The Blue Dog zostały stworzone przez brytyjską organizację Behavioural Referrals Ltd Vet Practice i rekomendowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt oraz Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną, psychologów, behawiorystów i nauczycieli.

BAJKOTERAPIA I METODY RELAKSACYJNE

Bajkoterapia  ma na celu dostarczenie dziecku wiedzy i pozytywnych wzorców zachowania. Daje szansę na poznanie różnych sposobów myślenia i działania co może przełożyć się na lepsze radzenie sobie w wielu trudnych dla dziecka sytuacjach, np. podczas pierwszych dni w przedszkolu, czy w przypadku wystąpienia innych nieracjonalnych lęków, może mieć także działanie relaksacyjne. 

Bajkoterapia jest dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ponieważ pozwala na zredukowanie lęków charakterystycznych dla dzieci w danym etapie rozwojowym, pomaga także w rozwijaniu zainteresowań, wzbogaca  mowę i zainteresowania dzieci . Zajęcia z bajkoterapii pozwalają dziecku na zrozumienie otaczającego go świata, emocji i lęków, z którymi się styka. 

Głównym celem relaksacji i technik relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia, dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Zrelaksowanie umożliwia zminimalizowanie stresu i napięcia emocjonalnego, które coraz częściej i intensywniej towarzyszą naszym dzieciom.

 

Zalety treningu relaksacyjnego
- redukcja lęku i agresji
- obniżenie niepokoju

- lepsze radzenie sobie z tzw. emocjami trudnymi
- obniżenie ciśnienia krwi

- uspokojenie i wyciszenie się

- rozluźnienie całego organizmu

- poprawa relacji np. w grupie przedszkolnej

- rozwijanie wyobraźni

- poprawa koncentracji uwagi

- wyższe poczucie własnej wartości

- poprawa zdrowia

- szybkie rezultaty dzięki np. ćwiczeniom oddechowym

 

Stosowane w przypadku:

- stresu i napięcia emocjonalnego
- zaburzeń lękowych i psychosomatycznych
- problemów ze snem (trudności w zasypianiu, koszmary)

 

METODY RELAKSCYJNE W PRACY Z DZIEĆMI, KTÓRE STOSUJĘ:
1. Ćwiczenia oddechowe.
2. Relaksacja mięśniowa.
3. Uważność.
4. Bajka relaksacyjna i wizualizacja.
5. Mruczący kotek – czyli pięciostopniowa metoda relaksacji dla przedszkolaków

6. Trening autogenny Schultza (od 6 r.ż) 

TERAPIA Z WYKORZYSTANIEM EMPATHY DOLLS

Terapia z wykorzystaniem lalek terapeutycznych (Orignial Empathy Dolls) wprowadzona została w przestrzeń terapeutyczną (za zgodą właściciela patentu) dzięki Pani Monice Habik z Neurogen. Metoda umożliwia podarowanie dodatkowego wsparcia w terapii dzieci ze spekturm autyzmu, z niepełnosprawnościami w zakresie m.in funkcjonowania społecznego, z deficytami w rozwoju sensorycznym i z zaburzeniami rozwojowymi. 


 
Lalki Empathy Dolls zostały zaprojektowane w taki sposób, by dawały dzieciom poczucie bezpieczeństwa (również dzięki dołaczonym bijącym serduszkom), uczyły emocji i kontaktu dzięki m.in swoim rozmiarom, przypominającym faktyczny wzrost dziecka, pozwalają także na utrzymanie "kontaktu wzrokowego" z dzieckiem, dzięki czemu wpływają na rozwój emocjonalny najmłodszych. Pomagają też w w budowaniu zaufania i wpływają na pozytywny obraz samego siebie. Terapia z ich wykorzystaniem skupia się na spersonalizowanym wspomaganiu rozwoju dziecka i doskonaleniu jego umiejętności w przyjaznym i bezpiecznym środowisku z punktu widzenia samego dziecka. 

Do naszej "rodziny" Empathy dolls należą lalki Emilka i Antoś oraz kot Billy i pies Brando. Billy wielkością i dotykiem przypomina prawdziwego kota, a Brando małego psiaka.

 

Wszystkie lalki mają dołączone specjalne serduszka (które naśladują bicie ludzkiego serca w rytmie 60 uderzeń na minutę) a przed zajęciami otrzymują podgrzany wcześniej woreczek magazynującym ciepło by dzieci miały jeszcze większe poczucie ciepła i bezpieczeństwa. 

Lalki Empathy Dolls mogą się sprawdzić w przypadku okresu adaptacyjnego dzieci i w przypadku wystąpienia lęku separacyjnego.

DODATKOWE METODY PRACY

- Metoda Knilla -  metodę tę wykorzystujemy w  pracy z dziećmi autystycznymi, wycofanymi i agresywnymi. Stosowana jest na zajęciach w pracy indywidualnej z dzieckiem oraz grupowej. Każda sesja polega na wykonywaniu wspólnie aktywności zgodnie z muzyką i instrukcjami odtwarzanymi z płyty.

- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne wykorzystuje dotyk, ruch oraz wzajemne relacje fizyczne, emocjonalne i społeczne do rozszerzania świadomości samego siebie i pogłębiania relacji z innymi ludźmi. Stosowanie tej metody rozwija u dziecka orientację w schemacie ciała w przestrzeni, pozwala nawiązać kontakt wzrokowy, emocjonalny w relacjach z innymi dziećmi.

- Metoda Porannego Kręgu - polisensoryczna forma stymulacji dzieci, która oddziałuje na zmysły w sposób odmienny dla każdej pory roku dzięki czemu podkreśla zmiany zachodzące w przyrodzie. 

- Metoda Dobrego Startu - metoda wzrokowo-słuchowo-motoryczna, w której odgrywają rolę trzy elementy: element wzroku (wzory graficzne), słuchu (piosenka) i motoryki (odtwarzanie wzorów), wspomagająca rozwój dzieci i stanowiąca profilaktykę niepowodzeń szkolnych. Ma ona za zadanie przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do nauki czytania i pisania. 

- Zajęcia Rytm i Melodia, nauka tańca i choreografii do piosenek Majki Jeżowskiej (w ramach zdobywania kwalifikacji z pedagogiki tańca z Akademii Edukacji i Rozwoju Majki Jeżowskiej) - zajęcia prowadzone w ramach opieki nad dzieckiem bez dodatkowych opłat

- logorytmika

- zajęcia ruchowe z elementami jogi

 

- warsztaty mydlarskie

- warsztaty "świecowe"

- warsztaty sensoryczno-plastyczne (plastyka sensoryczna)

- warsztaty tworzenia "slime"

- warsztaty ekologiczne i ogrodniczne

I inne :) 

© 2023 by Niania Przemyśl Powered and secured by Wix

bottom of page